Należący do MPK S.A. w Krakowie skład wagonów SN4 i PN3 będzie w tym roku kursował na poznańskich liniach turystycznych! W zamian do stolicy Małopolski pojechał z Poznania wagon silnikowy Bergische Stahlindustrie Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer.
– To kontynuacja współpracy przewoźników z Krakowa i Poznania. Kilka lat temu spółki postanowiły wymieniać się na okres wakacyjny swoimi pojazdami i widzimy, że to działa! Historyczny tabor z Krakowa na poznańskich liniach turystycznych wzbudza ogromne zainteresowanie, a przez to uatrakcyjnia naszą ofertę. W tym roku to dla nas szczególnie ważne, bo obchodzimy jubileusz 145-lecia komunikacji miejskiej, a jednocześnie 100-lecia komunikacji autobusowej w Poznaniu. Z tego względu na poznańskie ulice wróci również wyremontowany siłami MPK autobus Jelcz PR110 – mówi Krzysztof Dostatni, Prezes Zarządu MPK Poznań.
Dzięki liniom turystycznym, obsługiwanym historycznymi autobusami i tramwajami, można przekonać się jak przez lata zmieniały się technologie i sprawdzić jak niegdyś przemieszczano się po Poznaniu: dla jednych to wspomnienie dzieciństwa, dla innych natomiast możliwość zobaczenia zabytku techniki w ruchu. Są one również sposobem na zwiedzanie miasta i przemieszczanie się pomiędzy różnymi atrakcyjnymi lokalizacjami.
W tym roku inauguracja linii turystycznych nastąpi 26 kwietnia. Podobnie jak w minionych latach na trasy kierowane będą nie tylko historyczne wozy MPK Poznań, ale również Partnerów spółki. Nie mogło więc zabraknąć wozów z MPK S.A. w Krakowie.
Skład wagonów SN4 i PN3 jest już w Poznaniu. Oba zostały wyprodukowane na początku XX wieku, a do Krakowa trafiły w czasie II wojny światowej.
Wagony typu SN4 wyprodukowane zostały w 1910r. w Ammendorf dla komunikacji w Eberswalde. Gdy w 1941r. podjęto decyzję o likwidacji tamtejszej trakcji tramwajowej, cztery najstarsze wagony sprzedano do Krakowa, gdzie były eksploatowane do lat 50. ubiegłego wieku. Z uwagi na małe rozmiary szybko jednak wycofano je z ruchu liniowego i użytkowano jako wagony techniczne. Najprawdopodobniej ostatni wagon SN4 skreślono z inwentarza w 1959r. Tramwaj SN4 został odnaleziony w latach 80. przez miłośników komunikacji i odkupiony. Do 1995 roku stał w zajezdni w Nowej Hucie, a następnie w Składnicy Taboru Zabytkowego. Dzięki współpracy z niemieckimi miłośników tramwajów zdobyto oryginalną dokumentację techniczną, która – obok fotografii wykonanych w Krakowie w latach 1941-1942 – była podstawą przeprowadzonej odbudowy. Przywrócony został wygląd, kolorystyka, wyposażenie i przeznaczenie pojazdu z pierwszych lat eksploatacji w Krakowie – informuje krakowski przewoźnik.
Przyczepa tramwajowa PN3 to wagon z 1909 r., który został sprowadzony do Krakowa w 1941 roku. Tego typu wagony również były użytkowane do końca lat 50. XX wieku. Po wycofaniu z ruchu służyły jako magazyny czy elementy placów zabaw. Zrekonstruowany wagon odpowiada pierwotnemu wyglądowi z wieloma zmianami wprowadzonymi w trakcie użytkowania w Krakowie.
– Wagony z Krakowa będą kursować przede wszystkim na linii H. Natomiast skład dotychczas dedykowany do obsługi tej linii, złożony z wagonu silnikowego Typu I oraz wagonu doczepnego WD produkcji Carl Weyer będzie w sezonie 2025 kursować na Krakowskiej Linii Muzealnej – mówi Łukasz Bandosz, prezes Stowarzyszenia Klub Miłośników Pojazdów Szynowych.
Sporo atrakcji przewidziano również na turystycznych liniach autobusowych. W sezonie 2025 na poznańskie ulice powróci autobus Jelcz PR110. Ten konkretny pojazd został wyprodukowany w 1991r. Przez wiele lat kursował po gminie Czerwonak, w 2006r. odzyskał historyczne, kremowo-wiśniowe barwy. W 2008r. został odkupiony od firmy Transkom i zaczął służyć na liniach turystycznych. Po latach eksploatacji, dwa lata temu, zapadła decyzja o skierowaniu go do remontu kapitalnego.
Zadania przywrócenia dawnej świetności leciwemu klasykowi podjęli się pracownicy zajezdni Kacza – autobus przeszedł m.in. remont kratownicy, wymianę oblachowania i podłogi. Poręcze i ramy siedzeń zostały wypiaskowane, układ napędowy i pneumatyczny zostały zregenerowane. KMPS przekazał m.in. oryginalną kabinę, uchwyty pasażerskie i dermę do obicia siedzeń (którą udało się nabyć w firmie, która była dostawcą Jelcza w czasach produkcji modelu PR110). O efektach tych prac każdy będzie się mógł przekonać już wkrótce.
Linie turystyczne rozpoczynają sezon 26 kwietnia br. Będą uruchamiane w weekendy i święta aż do ostatniego weekendu września. Serdecznie zapraszamy!
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.